Hudobné vydavateľstvo VIDEOROHAĽ vzniklo v roku 1990 v Bardejove .

Firma sa zameriava na nahrávanie a vydávanie ľudových piesní v regionálnych nárečiach Východného Slovenska, ako šarišské, zemplínske, spišské, rusínske, gorálske a iné … V deväťdesiatych rokoch uviedla na trh viac ako sto titulov na magnetofónových kazetách a s postupnou digitalizáciou začala vyrábať tituly na kompaktných diskoch.

Touto cestou vám chcem predstaviť naše vydavateľstvo a  výsledky za 30 rokov jeho fungovania.

V roku 1993 sme ako hudobné vydavateľstvo vydali prvý oficiálny titul Raslavičan – V Raslavicoch na valaľe, no málokto vie, že ešte pred ním sme nahrali, rozmnožili a predávali MC /magnetofónové kazety/ skupiny Tonic.

Ako začínajúce, malé hudobné vydavateľstvo sme boli veľmi pyšní a stále sme na tento výber šarišských piesni z repertoáru folklórnej skupiny RASLAVIČAN.  Musím spomenúť najmä vedúceho folklórnej skupiny Antona Konturu, ktorého práca je dôkazom lásky k spevu a životu. Kus práce odviedli aj Mária a Vincent Dankovičovci , František Gabužďa a iní.

Druhým titulom, ktorý vyšiel v našom hudobnom vydavateľstve bol  AnnaPoráčová – Šuťáková – Anička mi meno…

V obci Kyjov, ležiacej pod horou Minčol v staroľubovnianskom okrese sa narodila a svoju životnú púť ľudovej speváčky začala Anka Šuťáková.  Už od mala veselila ľudí svojim intonačne čistým hlasovým prejavom. Účinkovala ako interprétka v hudobnom telese KARPAŤANIN , no najmä vo FS ŠARIŠAN z Prešova.  Je laureátkou prehliadky rusínsko-ukrajinských piesni „Makovická struna“, Jej hlas viackrát tešil aj Slovákov v ďalekých Spojených štátoch amerických.

MC „Anička mi meno“ je výsledkom dlhodobej snahy Anky Poráčovej uviesť do povedomia poslucháčov piesne z obce Kyjov.

Do tretice niečo žartovné – DRIŠĽAK

Folkovo-folklórno-satirickú skupinu, myslím, nikomu netreba predstavovať. Poznáme ju z početných predstavení, kde poriadne dostane zabrať naša bránica a svaly smiechu na tvári. Ich vystúpenie nie je možné naučiť sa naspamäť, pretože improvizácia na situácie   na vystúpení nemá konkurenciu.

Piesne , ktoré si môžeme vypočuť,  vznikli vlastnou tvorivou činnosťou všetkých členov skupiny.

Štvrtým veľkým skvostom v poradí bola kazeta – Dobrý deň, ľudia

Spevácku dvojicu akou boli Štefan Vasilenko a Ladislav Džupin  s doprovodom FS Šarišan si môžeme vypočuť na magnetofónovej kazete Dobrý deň, ľudia. V 90-tych rokoch táto dvojica spríjemňovala chvíle poslucháčom slovenského rozhlasu. Často sme ich vídavali aj počúvali na prehliadkách rusínsko-ukrajinských piesni „Makovická struna“, ktorej sa stali laureátmi.

Piatym titulom vydaným v našom hudobnom vydavateľstve bol ROLLS – Ponad vodu lávka

Čirč – budúcnosť nám ukáže, že je táto dedina je liahňou naozaj výborných muzikantov. Ako prví sa nám predstavia chlapci z vokálno-inštrumentálnej skupiny ROLLS z Čirča . V tom čase skupinu  tvorili: Andrej  Čerkala – bicie a vokál, Michal Kolcun – Gitara a vokál, Michal Didik – klávesové nástroje a vokál, Anton Miko – klávesové nástroje a vokál, Marta Pažúrová – vokál.

Nemôžeme zabudnúť ani na pána Andreja Karška, ktorý nám /začínajúcemu hudobnému vydavateľstvu/ veľmi pomohol. Práve Andrej Karško vybral a upravil piesne, ktoré si môžete vypočuť na tejto kazete.

Vroku 1995 uzrela v našom hudobnom vydavateľstve svetlo sveta šiesta magnetofónová kazeta – Hanka Hulejová – Vretienko mi padá

Obľúbený zamatový hlas Hanky Hulejovej dlhé roky približoval tisíckam divákom na Slovensku, ale aj v mnohých štátoch Európy, Afriky či Ameriky liptovskú scenériu.

Na tejto kazete môžete jej piesne počúvať v netradičnej forme so súborom Radosť spod Salatína, ktorý sa za 20 rokov svojej činnosti vypracoval v umelecky dozreté teleso so ženskou a mužskou speváckou skupinou.

Ako siedmy titul vyšla v hudobnom vydavateľsvte VIDEOROHAĽ magnetofónová kazeta TONIC II.

Partia mladých ľudí, ktorí sprevádzali mladomanželov sobotu, čo sobotu na prvých hodinách ich manželstva, rozhodli sa svoje výkony natočiť na magnetofónovú kazetu.

Toto je už druhá MC skupiny Tonic. málokto vie, že jednotka vyšla ešte v roku 1991 ako prvotina nielen skupiny Tonic, ale aj nášho hudobného vydavateľstva. Je nám ľúto, ale nezachoval sa nám žiadny dôkaz o prvenstve skupiny TONIC. Všetky ostatné skupiny robili už niečo, čo ako prví dokázali Tonic spolu s Vladom Rohaľom /spolumajiteľom hud. vydavateľstva VIDEOROHAĽ/.

V poradí ôsmou kazetou v našom vydavateľstve bol ROLLS 2

Ej, hučala dolina je v poradí už druhou magnetofónovou kazetou skupiny Rolls z Čirča. Takto skupina piatich mladých ľudí – Andrej Čerkala, Milan Gomoľák, Andrea Gernátová, Anton Miko a MichalKolcun – prezentuje svojim poslucháčom. Rovnako ako na prvej MC im z hudobnými úpravami pomohol, už nebohý  pán Andrej Karško.

Na deviatom mieste v zozname vydaných nosičov v hud. vydavateľstve VIDEOROHAĽ je Drišľak 2

Rovnako druhá, ako aj prvá kazeta skupiny DRIŠĽAK, sľubuje dobrú náladu pri počúvaní jej 14-tich piesni. Samotný názov  „Netrubic, robim co možem“ nám naznačuje, že sa určite nudiť nebudeme.

 

10 – poradové číslo ďalšej magnetofónovej kazety, ktorá vyšla vo vydavateľstve VIDEOROHAĽ

Hudba ňema co pic! Táto zvolacia veta je názvom prvej nahratej kazety skupiny Fortuna. Tvoria ju štyria vynikajúci muzikanti : Stanislav Bartko – gitara a spev, Ján Bryndza – klávesové nástroje, gitara a spev, Marián Dunčák – bas. gitara a spev, Peter Kidala – bicie nástroje a spev.

11 – Kamienka 1995 leto.

V rámci festivalu folklóru Rusínov-Ukrajincov Slovenska v Kamienke, ktorý organizuje Zväz Rusínov-Ukrajincov SR, sa od roku 1989 uskutočňuje súťažná prehliadka speváckych skupín.  V roku 1995 sa medzi inými predstavili ŽSS Dubrova zo Zubného, ŽSS Starinčanka zo Sniny, ŽSS Busovčan z Nižného Tvarožca, ŽSS Poľana z Jarabiny, MSSa a ŽSS Poračan z Poráča, ŽSS Barvinok z Kamienky, ŽSS Slovinka zo Sloviniek, MSS Kolos z Údolia, ŽSS Kojšovan z Kojšova, MSS Dubrova zo Zubného.

Dvanástym titulom, ktorý vyšiel v našom vydavateľstve je DUBROVA

FS DUBROVA má názov podľa najvyššieho pohoria nad obcou Zubné.  Materiály pre ďalšie umelecké spracovanie čerpá hlavne z miestnych zdrojov. Svoju činnosť každoročne predstavuje na festivaloch a slávnostiach rusínov-ukrajincov . Okrem toho sa úspešne prezentovala na vystúpeniach v Poľsku, Chorvátsku, Ukrajina a v Nemecku.

Číslo13 je poradovým číslom pre Kľušovanku

Dychová hudba Kľušovanka po vedením Miroslava Vaška, nám  na magnetofónovej kazete pod názvom „Ked ja bul v Šarišu“ prináša  12 šarišských piesni.

Ako štrnásty titul v hudobnom vydavateľstve VIDEOROHAĽ vyšiel ROLLS 3

Prichádzajú k nám už v poradí treťou MC rusínsky a ukrajinských piesni. Po dvoch predchádzajúcich – Ponad vodu lávka a Ej, hučala dolina – je tu tretia Ej, ideme, ideme… by mala byť úspešným pokračovaním ich snaženia objavovať ľudové piesne tohto regiónu.

Na päťnástom mieste v našom zozname vydaných nosičov je Makovická struna

Makovická struna je prehliadka ľudových piesni z regiónov východného Slovenska, kde žijú Rusíni a Ukrajinci. Toto veľkolepé podujatie začalo písať svoju históriu v roku 1973. Vďaka spevákom a hudobníkom prežívame nádherné umelecké zážitky s pesničkami našich predkov.

Na tejto kazete je zaznamenaný verejný koncert z 22. prehliadky, ktorá sa uskutočnila v roku 1995.

Šesťnástym titulom v našej zbierke sú SCHODY

Šestica mladých ľudí – J. Jamrich -gitara a spev , P. Rosa – basová gitara, R. Rozkoš – bicie, R. Kašiar – gitara, J. Potančok – saxofón a hosť R. Petrovič – klávesy, sa nám prehovára tak akosi trochu inak.

Poradie 17 má TONIC 3

A máme tu TONIC  po tretíkrát, to značí o príjemnom prejave a výbornom výbere piesni.

Ján Bražina, Ing. František Mihalík, Maroš Maxin, Dušan Pribula, Ján Bilanin a hosť Tatiana Vansová.

Ak si chceš objednať časť z týchto piesni, tak hľadaj v obchode TONIC – výber, CD je na predaj, alebo na našom kanále si ich vypočuješ zdarma.

Ako osemnásty titul v hudobnom vydavateľstve VIDEROHAĽ vyšla MC Rómovia, čo hráte

Bilý Marián – Marfy – basová gitara, Miko Milan – klávesy, Cina Jiří – gitara, Bolý Ladislav – bicie to je hudobná skupina WORHYJ-MARFY.

Samé rezká piesne nájdeme na MC Rómovia, čo hráte

V poradí Deväťnásty titul bol Ondavanček – Detský úsmev

Milý detský úsmev v podobe milých piesni nám priniesli deti zo súboru Ondavanček.

 

Číslo 20 v našom hudobnom vydavateľstve má kazeta Rudo Smoter – Mam ja ženu…

Rudolf Smoter – osobnosť bytostne spätá s ľudovou piesňou a to bez rozdielu, či je to ukrajinská, rusínská, šarišká, alebo zemplínska.  40 rokov bol členom a sólistom súboru PUĽS, rovnako ako aj Mária Mačošková, s ktorou 40 rokov vystupoval na rôznych pódiách a amfiteátroch. Svojim nenapodobiteľným prejavom rozdávali radosť všetkým tým, kto túto našu pesničku velebí a teší sa z nej.

Pokračujeme 21. titulom z hudobného vydavateľstva VIDEOROHAĽ

No a máme tu tretí titul folkovo-folklórnej satirickej skupiny pod názvom Najdzeš me v karčme pod …

Ako 22. titul z nášho vydaveteľstva je Hudobné duo Táňa a Jano Pavelčákovci.

Hudobné duo Táňa a Jano Pavelčákovci tvorí dcéra a otec, ktorí sa nám predstavujú trinástimi piesňami na kazete Na košickom moste.

23. priečku portfólia nášho vydavateľstva vypĺňa MC s rómskou muzikou.

Skupinu PAVLOCISTAR GIPSY  TERNE ČAVE z Pavloviec nad Uhom tvoria Marek Lacko – biecie, Milan Tirpak – basová gitara, Dezider Tancoš – klávesy, Ladislav Tancoš – klávesy, Jezef Kešeľ – Gutara, Viliam Lacko – spev, Marián Cigán – spev.

24. priečku portfólia nášho vydavateľstva vypĺňa MC s rómskou muzikou.

Skupinu PAVLOCISTAR GIPSY  TERNE ČAVE z Pavloviec nad Uhom tvoria Marek Lacko – biecie, Milan Tirpak – basová gitara, Dezider Tancoš – klávesy, Ladislav Tancoš – klávesy, Jezef Kešeľ – Gutara, Viliam Lacko – spev, Marián Cigán – spev.

Dvadsiatympiatym titulom vydaným vhud. vydavateľstve VIDEOROHAĽ je Bikavér

Na magnetofónovej kazete Hrušovske hudaci 1 nám skupina BIKAVÉR prináša 21 rezkých piesni, z ktorých 9  si môžete vypočuť na našom kanáli youtube videorohal.

26-tym titulom vydaným v našom vydavateľstve je JUNO 3

Milan Čerkala,  Ján Čerkala a Jozef Dufala tvoria skupinu muzikantov pod názvom JUNO. Stretávame sa s ďalšou skupinou z obce Čirč, no už teraz vieme, že to nebude všetko.

 

27 – Gipsy z Pavloviec 3

Pavlovce nad Uhom to je obec, z ktorej pochádzajú rómski hudobníci – Marek Lacko – gitara, Milan Tirpak – basová gitara, Dezider Tancoš – sólo klávesy, Ladislav Tancoš – klávesy, Jozef Kešeľ – gitara, Viliam Lacko a Marián Cigán – spev

28 – Gipsy z Pavloviec 4

Pavlovce nad Uhom to je obec, z ktorej pochádzajú rómski hudobníci – Marek Lacko – gitara, Milan Tirpak – basová gitara, Dezider Tancoš – sólo klávesy, Ladislav Tancoš – klávesy, Jozef Kešeľ – gitara, Viliam Lacko a Marián Cigán – spev

Ako 29. titul v hudobnom vydavateľstve VIDEOROHAĽ vyšli Pavelčákovci 2

Nám už známy otec s dcérou Jano a Táňa Pavelčákovci prichádzajú už s druhou magnetofónovou kazetou pod názvom Pani krčmárka.

Prvú tridsiatku magnetofónových kaziet, uzatvára Ton z Medzilaboriec

Skupina Ton z Medzilaboriec, ako naznačuje aj  jej názov pôsobí v Medzilaborciach. Prezentuje nám rusínske a ukrajinské piesne.

31 to je poradové číslo pre MC Gipsy Bango 1

Hudobnú skupinu  Gipsy Bango  tvoria František Bandy, Dezider Pohlodko, Jaroslav Džobák, Miloš Giňa.

32 to je poradové číslo pre MC Gipsy z Pavloviec 5

Pavlovce nad Uhom to je obec, z ktorej pochádzajú rómski hudobníci – Marek Lacko – gitara, Milan Tirpak – basová gitara, Dezider Tancoš – sólo klávesy, Ladislav Tancoš – klávesy, Jozef Kešeľ – gitara, Viliam Lacko a Marián Cigán – spev

33 to je poradové číslo pre MC Gipsy z Pavloviec 6

Pavlovce nad Uhom to je obec, z ktorej pochádzajú rómski hudobníci – Marek Lacko – gitara, Milan Tirpak – basová gitara, Dezider Tancoš – sólo klávesy, Ladislav Tancoš – klávesy, Jozef Kešeľ – gitara, Viliam Lacko a Marián Cigán – spev

34 to je poradové číslo pre MC Gipsy Bango 2

Hudobnú skupinu  Gipsy Bango  tvoria František Bandy, Dezider Pohlodko, Jaroslav Džobák, Miloš Giňa.

35 to je poradové číslo pre MC Rómovia, čo hráte 2

Bilý Marián – Marfy – basová gitara, Miko Milan – klávesy, Cina Jiří – gitara, Bolý Ladislav – bicie to je hudobná skupina WORHYJ-MARFY.

Samé rezká piesne nájdeme na MC Rómovia, čo hráte

36 to je poradové číslo pre MC Romovia, čo hráte 3

Bilý Marián – Marfy – basová gitara, Miko Milan – klávesy, Cina Jiří – gitara, Bolý Ladislav – bicie to je hudobná skupina WORHYJ-MARFY.

Samé rezká piesne nájdeme na MC Rómovia, čo hráte

37 to je poradové číslo pre MC Tonic 4

A máme tu TONIC  poštvrtýkrát to značí o príjemnom prejave a výbornom výbere piesni.

Ján Bražina, Maroš Maxin, Dušan Pribula, Ján Bilanin, P. Vagaský a hosť Tatiana Vansová.

Ak si chceš objednať časť z týchto piesni, tak hľadaj v obchode TONIC – výber, CD je na predaj, alebo na našom kanále si ich vypočuješ zdarma.

38 to je poradové číslo pre MC Gipsy Bango 3

Hudobnú skupinu  Gipsy Bango  tvoria František Bandy, Dezider Pohlodko, Jaroslav Džobák, Rudolf Gregor, Miroslav Bandy

39 to je poradové číslo pre MCGipsy z Pavloviec 7

Pavlovce nad Uhom to je obec, z ktorej pochádzajú rómski hudobníci –  Ladislav Tancoš – klávesy, Jozef Kešeľ – gitara, Viliam Lacko a Marián Cigán – spev

40 to je poradové číslo pre MC Gipsy z Pavloviec 8

Pavlovce nad Uhom to je obec, z ktorej pochádzajú rómski hudobníci –  Ladislav Tancoš – klávesy, Jozef Kešeľ – gitara, Viliam Lacko a Marián Cigán – spev

41 to je poradové číslo pre MC Gipsy z Pavloviec 8